O rybářském spolku Zámecký rybník Habrovany

Spolek byl založen schválením jeho Stanov Ministerstvem vnitra ČR ke dni 13.6.2011. Zakládajícími členy spolku byli Stanislav Severa, Jaroslav Baláč, Karel Koudelka a Václav  Mazura. Vznik a činnost spolku byly umožněny uzavřením smlouvy s Obcí Habrovany, na základě které spolek hospodaří na Zámeckém rybníce a jeho členové zde provozují sportovní rybolov. Členská základna spolku je tvořena především občany a mládeží z Habrovan a několika přespolními členy. Děti členů spolku ve věku do 10 let mohou za stanovených pravidel lovit spolu se svým rodičem. Prvotní zarybnění rybníka bylo provedeno ještě v roce 2011, vlastní rybolov byl pak zahájen v roce 2012.

Hospodaření na rybníce spočívá především v jeho pravidelném zarybňování pestrou obsádkou ryb (kapr, štika, candát, lín, cejn, úhoř, pstruh, siven, bílá ryba), dále v brigádnické činnosti (údržba a opravy hrází, nátokového objektu, péče o čistotu v okolí rybníka, apod.) a v neposlední řadě v každoročním pořádání dětských rybářských závodů ve spolupráci s Obcí Habrovany. Jen pro ilustraci – do rybníka již bylo vysazeno takřka tisíc kaprů, více než 600 línů, desítky štik a candátů a spousta dalších ryb. O kvalitě rybí obsádky svědčí i řada úlovků kaprů ve velikosti přes 70 cm. Největší doposud ulovenou rybou je kapr o velikosti 95 cm.

Od roku 2011 řídila spolek Rada ve složení  Jaroslav Baláč, Václav Mazura, Stanislav Severa, dále revizor Karel Koudelka a ekonomka Jaroslava Stejskalová. V roce 2014 vypršel stávajícím funkcionářům dle Stanov mandát. Proto bylo na den 22.11.2014 svoláno Spolkové shromáždění, na kterém proběhly volby nových funkcionářů. Byla zvolena Rada v rozšířeném složení: Jaroslav Baláč, Václav Mazura, Stanislav Severa, Miroslav Mrázek a Ondřej Šebela. Do funkcí revizora a ekonomky byli potvrzeni Karel Koudelka a Jaroslava Stejskalová. V průběhu funkčního období ukončil činnost Miroslav Mrázek a Ondřej Šebela, bohužel i Stanislav Severa podlehl dlouhé a těžké nemoci. Proto byl do rady zvoleni Rudolf Chelík a Jaroslava Stejskalová.

Mandát končil stávajícím funkcionářům ke konci roku 2017 v souladu se stanovami si členové odsouhlasili volbu rady na výročním spolekovém shromáždění. Dne 28.1.2018 proběhly volby nových funkcionářů. Byla zvolena Rada spolku ve složení Václav Mazura, Rudolf Chelík, Jaroslava Stejskalová a Kamil Stejskal. Do funkce revizora byl opět potvrzen Karel Koudelka. Rada spolku byla doplněna o dalšího člena, kterým se stal Ladislav Kala ml.

Spolek má v současné době 37 řádných členů a 12 mládežníků ve věku 8 až 15 let.

 

Petrův zdar

 

Leden 2020

Statut činnosti, hospodaření a lovu ryb a podmínky lovu ryb pro rok 2018

A) Statut činnosti, hospodaření a lovu ryb

 

I.     Činnost Rybářského spolku Zámecký rybník (dále jen spolek)
       Činnost spolku se řídí stanovami schválenými Ministerstvem vnitra ČR ze dne 13.6.2011

 

II.     Členská základna
        Členská základna spolku je tvořena občany a mládeží z obce Habrovany, dále „přespolními“, příp. čestnými členy

  1. Řádný člen - Řádným členem se může stát na základě žádosti občan ve věku od 16 let. Žádost o přijetí posuzuje a schvaluje Rada spolku.
  2. Mládež (8 – 15 let včetně) - Mládežnickým členem se může stát na základě žádosti podepsané zletilým zástupcem mládež v dané věkové kategorii. Žádost o přijetí posuzuje a schvaluje Rada spolku.    
  3. Čestný člen - Čestným členem se může stát občan, který se významným způsobem nebo dlouhodobou prospěšnou činností zasloužil o rozvoj spolku a jeho činnost. Udělení statutu čestného člena navrhuje Rada spolku, schvaluje Spolkové shromáždění.
  4. Host spolku - Každý člen spolku starší 18-ti let má právo pozvat za účelem rybolovu hosta, a to maximálně na 5 denních docházek v kalendářním roce. Hostitel má za povinnost doprovázet při lovu pozvaného hosta.


III. Lov ryb

  1. Rybolov může vykonávat řádný člen spolku, mládež a děti, čestný člen spolku a host – po splnění základních podmínek vyplývajících ze Stanov spolku a ze Statutu činnosti. Každý, kdo loví ryby v revíru spolku, je dále povinen dodržovat Podmínky lovu ryb platné pro tento revír.
  2. Řádný člen spolku a mládež může vykonávat rybolov po zaplacení zápisného, ročního členského příspěvku, případně po splnění dalších stanovených povinností (brigáda apod.). Musí být zároveň držitelem platného Povolení k lovu ryb.
  3. Čestný člen spolku může vykonávat rybolov na základě statutu čestného člena.
  4. Host spolku může vykonávat rybolov na základě pozvání a po zaplacení Povolení k lovu ryb pro hosta.
  5. U mládeže ve věku 8-10 let se vyžeduje po dobu rybolovu dozor osoby starší 18-ti let.


IV. Lov ryb pro děti

  1. Rodinní příslušníci řádného člena (děti do 8-mi let), který je držitelem platného Povolení k lovu ryb, mohou vykonávat rybolov v rámci tohoto oprávnění.
  2. Děti mohou lovit pouze na jeden prut na plavanou, přičemž člen může lovit souběžně také pouze na jeden prut na položenou nebo na plavanou. Člen odpovídá za chování dětí a za jejich bezpečnost při lovu.


V. Kontrola lovu ryb a sankce

  1. Kontrolu lovících provádí na revíru členové Rady spolku.
  2. Při zjištění přestupku proti Podmínkám lovu ryb může člen Rady spolku, v závislosti na povaze přestupku, udělit napomenutí (zápisem do Evidence docházky a úlovků) nebo zadržet Povolení k lovu ryb. V takovém případě projedná přestupek Rada spolku na svém nejbližším zasedání za účasti přestupce a rozhodne o výši trestu.
  3. Výše sankcí:
  •         - zadržení Povolení od 1 měsíce do konce kalendářního roku
  •         - nevydání Povolení v následujícím kalendářním roce
  •         - vyloučení člena (o vyloučení rozhoduje Spolkové shromáždění na základě návrhu Rady spolku)


B) Podmínky lovu ryb

 

I. Doby hájení

        1. Od 1. ledna do 15. června
                - Candát obecný
                - Štika obecná
        2. Dále může být vyhlášeno hájení ryb po vysazení. Zákaz lovu musí být vyznačen na revíru.
        3. Sumec a bolen nejsou hájeni, po ulovení nesmí být vráceni do vody.


II. Doby lovu (dle aktuálně platného času – letní, zimní)

- leden, únor, listopad, prosinec                7.00 – 18.00
- březen, duben, říjen                                6.00 – 22.00

- květen, červen, srpen, září                      5.00 - 24.00                                                 0.
- červenec                                                  0.00 – 24.00


III. Nejnižší a nejvyšší stanovené míry

      Druh               nejnižší míra          nejvyšší míra
• Kapr obecný      45 cm                     70 cm
• Lín obecný         35 cm                     45 cm
• Candát obecný   45 cm                    není stanovena
• Štika obecná      60 cm                    není stanovena
• Úhoř říční           60 cm                    není stanovena


IV. Omezení úlovku – denní, roční

  1. V jednom dni si může lovící ponechat max. 5 kg ryb. Pokud dojde k překročení tohoto limitu poslední ulovenou rybou, lze si i tuto rybu ponechat. V denním úlovku může být maximálně 1 ks „ušlechtilé“ ryby (kapr, štika, candát), 2 ks lína a 2 ks lososovité ryby. Po dosažení uvedeného denního úlovku, nebo po ulovení a přisvojení si 2 ks lososovitých ryb, končí denní lov, i když úlovek nedosahuje celkového limitu 5 kg.
  2. V jednom kalendářním roce si může lovící ponechat max. 10 ks ušlechtilých ryb a max. 20 ks lína, mládež pak 5 ks ušlechtilých ryb a 10 ks lína.
  3. Člen je povinen nejpozději o 14 dnů po skončení platnosti povolenky odevzdat povolenku a vyplněný sumář úlovků. Bez splnění této povinnosti mu v následujícím roce nebude vydáno povolení k lovu.


V. Docházka k vodě, evidence úlovků

  1. Před zahájením lovu je lovící povinen zapsat do Evidence docházky a úlovků datum lovu.
  2. Ulovenou a přisvojenou rybu zapíše lovící ihned po vylovení do Evidence docházky a úlovků. Zaznamenává se druh a délka úlovku. Pokud si lovící v daném dni lovu nepřisvojí žádný úlovek, pak po ukončení lovu proškrtne příslušnou kolonku v Evidenci docházky a úlovků. Přisvojené ryby musí být po celou dobu lovu ponechány na místě lovu pro případnou kontrolu.


VI. Způsoby lovu, nářadí, nástrahy, vnadění

  1. Na revíru jsou povoleny následující způsoby lovu: na položenou, na plavanou, přívlačí a muškařením. Při lovu přívlačí nebo muškařením nesmí být nastražen další prut.
  2. Při lovu na položenou a na plavanou může lovící použít max. 2 pruty, u každého z nich pouze jeden návazec s jedním jednoduchým háčkem bez protihrotu. Oba způsoby lovu je možno kombinovat.
  3. Při lovu přívlačí je možno použít pouze jeden prut s jednou nástrahou opatřenou  jedním až dvěma háčky (jednoháčky až trojháčky). Lov přívlačí je povolen od 16.6. do 31.12.
  4. Při lovu muškařením je možno použít pouze jeden prut s max. třemi návazci opatřenými muškou na jednoháčku bez protihrotu.
  5. Mládež může lovit pouze s jedním prutem a to na plavanou nebo na položenou, nebo přívlačí s umělou nástrahou.
  6. K lovu lze použít nástrahy rostlinného nebo živočišného původu, umělé nástrahy a mrtvé rybky nastražené na jednoháčku bez protihrotu.
  7. Pro vnadění může lovící v jednom dni použít max. 10 litrů vnadící hmoty (to včetně objemu tekuté složky).
  8. S ulovenými rybami je nutno zacházet maximálně šetrným způsobem. Po vylovení a při další manipulaci nesmí být pokládány na tvrdý podklad (cesta, kameny), ale např. do trávy nebo na podložku.
  9. Namísto háčku bez protihrotu může být použit háček se zamáčknutým protihrotem.


VII. Chování při lovu, místa lovu, povinné vybavení

        1. Lovící je povinen na místě lovu udržovat pořádek. Nesmí poškozovat pobřežní pozemky a vegetaci.
        2. Lovící musí mezi sebou udržovat vzdálenost min. 3 m a svým chováním se nesmějí navzájem omezovat a rušit.
        3. Lov na revíru je zakázán:
            - z tělesa výpustního zařízení
            - z kamenné části hrázky oddělující litorální zónu rybníka
        4. Každý lovící musí být vybaven:
            - povolením k lovu ryb
            - členským průkazem a akruálním „Statutem a podmínkami lovu“
            - vyprošťovačem háčků
            - mírou pro zjišťování délky ulovených ryb
            - podběrákem nebo jinou vylovovací pomůckou a pro uchování živých ryb vezírkem


VIII.   Kontakt na členy Rady spolku

Rudolf Chelík:            721 964 937            Václav Mazura:               602 504 565
Karel Koudelka:         602 730 814            Jaroslava Stejskalová:    732 709 493
Kamil Stejskal:           739 064 994